USG bioder u dzieci

USG bioderek u dzieci jest bardzo ważnym badaniem, które powinno być wykonane u każdego malca. Jest szybkie, bezbolesne i bezinwazyjne. Polega na nałożeniu na biodra malca specjalnego żelu oraz następnie przyłożeniu do tej części ciała głowicy ultrasonografu. Lekarz przeprowadza także wywiad z rodzicami niemowlaka, pytając między innymi o rozwój dziecka.

USG bioderek w Poznaniu – kiedy zgłosić się na badanie?

Badanie powinno być wykonane trzy razy w celach profilaktycznych oraz za każdym razem, gdy rodzic zauważy nieprawidłowości. Pierwsze badanie wykonywane jest po urodzeniu w szpitalu, a na kolejne rodzic musi zapisać dziecko. Powinno być wykonane w szóstym tygodniu życia dziecka, w trzecim miesiącu oraz gdy malec zacznie samodzielnie chodzić. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj: https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/usg-bioderek-niemowlat .

Czemu służy badanie?

Badanie wykonywane jest w celu wykrycia nieprawidłowości w budowie bioder, do których należy między innymi dysplazja stawów. Dzięki niemu można także stwierdzić objaw Ortolaniego, czy objaw Barlowa. Pierwszy z nich charakteryzuje się przeskakiwaniem bioderka, a drugi wyważaniem stawu. Odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości, może zaoszczędzić wielu problemów. USG bioderek niemowląt w Poznaniu wykonywane jest przy pomocy nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu. Jeżeli lekarz zauważy nieprawidłowości w rozwoju, poinstruuje rodziców odnośnie postępowania z maluchem, a także ustali termin kolejnej wizyty.